Cze 01

Pałac w Komierowie i Wielkiej Kloni

Członkowie koła historycznego na tle pałacu w Komierowie

W sobotę 27 maja 2023 r. Koło Historyczne odwiedziło Pałac w Komierowie, który jest oddalony od Lipki o 32 km w kierunku Sępólna. Koło kontynuuje temat z poprzednich spotkań :,,Śladami Tomasza Komierowskiego i Jana Litwińskiego”. Tomasz Komierowski był ostatnim właścicielem Pałacu w Komierowie do 1939 r. zanim został aresztowany i przewieziony do Obozu Przejściowego w Lipce, gdzie z 3-4 września 1939 r. został rozstrzelany. W parku pałacowym był krótki odczyt historii o właścicielach: Romanie, Tomaszu i Andrzeju Komierowskich. Pałac w Komierowie został odnowiony i znajduję się w nim hotel. Właścicielami pałacu są Komierowscy z linii mazowieckiej. Grupa odwiedziła cmentarz, gdzie jest pochowany Tomasz i jego syn Andrzej z żoną Janiną -został zapalony symboliczny znicz. Kolejnym miejscem jakim odwiedziliśmy był Pałac w Wielkiej Kloni, którego właścicielką była Ludwika Rudowska żona Jana Litwińskiego. Z tego co zdążyliśmy ustalić, w Obozie Przejściowym został rozstrzelany jego brat Leon, nauczyciel , ojciec i mąż. Ten wątek jeszcze badamy i do tego wrócimy. W Wielkiej Kloni spotkaliśmy się Panem drm Markiem Sassem -historykiem, regionalistą. Razem z Nim zwiedziliśmy tylko niektóre miejsca w pałacu, ponieważ mieszkają w nim osoby prywatne. W czasie trwania poczęstunku w Domu Kultury w Wielkiej Kloni , który przygotowała Pani sołtys Katarzyna Henszczyk, zdradził On nam odkrycie, które rzuca nam nowe światło na dzieje związane z rodziną Litwińskich. Chcemy wspólnie dowiedzieć się jak najwięcej…..wrócimy niebawem do tematu. Ogromne podziękowania dla Pana dra Marka i Pani Sołtys za serdeczne przyjęcie i gościnność, a Panu menadżerowi Robertowi z Komierowa za możliwość odczytu na terenie parku.