Ot! LIPCZANKI – ale jak do tego doszło? 10 marca 2004 roku Członkinie Koła nr 2 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Lipce obchodziły „Dzień Kobiet”.
Przewodnicząca Koła Barbara Górska z tej okazji złożyła paniom życzenia i wspólnie odśpiewano sto lat. Jednej z koleżance z koła złożono gratulacje z okazji ślubu i wręczono bukiet kwiatów i kartkę z życzeniami podpisaną przez wszystkich członków koła obecnych na spotkaniu.
Aby rozluźnić atmosferę przewodnicząca rozdała śpiewniki zespołu „Pod Lipą” i wspólnie śpiewano piosenki, wówczas padła propozycja by założyć zespół śpiewaczy.
Przewodnicząca koła Barbara Górska przestawiła projekt Lechowi Wiśniewskiemu dyrektorowi gminnego Ośrodka Kultury w Lipce powstania zespołu, na co dyrektor wyraził zgodę i wyraził zgodę. W ciągu tygodnia zgłosiły się chętne osoby:
Dunikowska Małgorzata
Kołtuniak Jadwiga
Lewandowska Zofia
Nowicka Urszula
Piotrowska Marianna
Płaczek Gertruda
Skrentna Urszula
Smyka Anastazja
Szulc Irena
Oraz Barbara Górska
Zespół liczył 12 osób śpiewających i przyjął nazwę „LIPCZANKI” od miejscowości w której powstał oraz ma swoją siedzibę.
Próby odbywały się raz w tygodniu w czwartki o godz. 18tej. Opiekę muzyczną nad zespołem objął Pan Bogdan Jarząb. Kierownik zespołu Barbara Górska. Pierwszy występ 21 marca 2004 roku podczas koncertu „wiosna za oknem” w Domu Kultury w Lipce o godz. 16tej.
3 maja podczas „Pikniku bezalkoholowego ” impreza zorganizowana w plenerze na placu Relaksowym. Program artystyczny składał się z występów:
Młodzieżowej Orkiestry Dętej
Zespołu „Słowinki” z Debrzna
Oraz Zespołu Śpiewaczego „LIPCZANKI”.
Podkład muzyczny przygotował pan Bogdan Jarząb i puszczony był z plejbeku, natomiast „LIPCZANKI” musiały się do tego dostosować.
Następny występ odbył się 11 lipca 2004 roku nad kompleksie Leśnym – Basen kąpielowy podczas 5tego Święta Wsi Krajeńskiej również z podkładem muzycznym. Lipczanki wykonały utwory ludowe takie jak: Miała baba koguta, szła dzieweczka do laseczka oraz kukułeczka kuka.
Po tych występach opiekę muzyczną przejął Marian Kukowski i zmienił się repertuar.
29 września 2004 roku „LIPCZANKI” po raz pierwszy wyjechały poza obręb gminy do Piły na 5te Prezentacje Dorobku Artystycznego Ludzi IIIgo Wieku organizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Pile. Trema była ogromna. Lipczanki otrzymały indywidualne dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla zespołu za uczestnictwo. Występy w Pile mają charakter przeglądu a nie konkursu więc nie ma miejsc.
24 października odbyła się Inauguracja Sezonu Artystycznego w Domu Kultury oraz X-lecie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w tym dniu LIPCZANKI wystąpiły ze swoim repertuarem.
27 listopada 2004 roku na ręce Dyrektora Lecha Wiśniewskiego wpłynęło zaproszenie dla zespołu Śpiewaczego LIPCZANKI od Burmistrza Miasta i Gminy z Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Debrznie na I Pomorski Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Biesiadnych im. Św. Andrzeja w Debrznie.
W tym czasie Rada Sołecka Gminy Lipka przyznała fundusze na zakup materiału na sukienki. Wybrano kolor zielony, który jest tłem herbu Lipka. Sukienki uszyła Helena Kukowska i Jadwiga Kołtuniak. Za szycie zapłaciły panie indywidualnie. Do sukienek dołączono szaliki w kolorze kwiatu lipy. Po raz pierwszy wstąpiły w jednolitych strojach w Debrznie.
Dzięki wsparciu Dyrektora Lecha Wiśniewskiego i Mariana Kukowskiego „LIPCZANKI” nabrały wiary w siebie i przez pół roku wiele się nauczyły. W grudniu organizowany przez GOK wieczór wigilijny na którym wystawiana jest szopka, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. „LIPCZANKI” wykonują kolędy znane i śpiewane przez wszystkich uczestników oraz pastorałki nieznane ogółowi.
Atmosfera w zespole była serdeczna, wszyscy doskonale się rozumieli. Az tu nagle tragedia 14 kwietnia 2006 roku umiera kierownik zespołu Barbara Górska.
Nagła śmierć wszystkich przygnębiła, zasmuciła. Jednak trzeba było się otrząsnąć i dalej działać. Na kierownika zespołu została wybrana Małgorzata Dunikowska.
W Przeciągu 10 lat nastąpiła mała rotacja składu zespołu.
Ze względu na stan zdrowia zrezygnowały Anastazja Smyka, Gertruda Płaczek, Renata Niklarz, a uzupełniły skład kolejno w różnym czasie Bronisława Piotrowska, Helena Kukowska, Krystyna Olczak oraz Janina Włodarczak.
Zespół śpiewaczy „LIPCZANKI” brał udział w licznych imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lipce takie jak:
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- Choinka dla dzieci w Batorowie
- Dzień Matki
- Majowy Piknik Rodzinny
- Święto Wsi Krajeńskiej
- Dożynki Wiejskie, Gminne
- Piknik nad jeziorem w Łąkiem
- Spotkania wigilijno-opłatkowe
- Widowiska batalistyczne jako ……. ( jako tło w scenach głównych )
Oprócz udziału w imprezach miejscowych Zespół LIPCZANKI prezentował się poza gminą Lipka:
- Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Biesiadnych w Debrznie
- Prezentacje Dorobku Artystycznego Ludzi IIIgo Wieku w Pile
- Przegląd Zespołów Artystycznych „Geowita” Płotki koło Piły
- Dożynki Powiatowe w Tarnówce, Złotowie i Brzeźnicy Jastrowskiej
- Targi Agroturystyczne w Złotowie
- Przegląd utworów religijnych „Abba Ojcze” w Debrznie
- Święto Kwitnącej Wiśni w Starej Wiśniewce
- Święto Myśliwych „HUBERTUS” w Rzeczenicy
- Piknik dla rodzin wojskowych w Czarnym
- Obchody 50lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ługach.
Niejednokrotnie zespół za swoją twórczość otrzymał:
Zespół LIPCZANKI organizuje spotkania z zaprzyjaźnionymi zespołami i chórami między innymi:
ZŁOTE BUKI z Wielkiego Buczka, SŁOWINKI z Debrzna, WRZOS z Zakrzewa, LUTOWIANKI z Lutowa, Zespół z Łobżenicy na których przedstawiany jest wybrany repertuar.
Ze społem WRZOZ z Zakrzewa Lipczanki wyjeżdżały na warsztaty muzyczne dwukrotnie do Wdzydz Kiszewskich oraz Kotliny Kłodzkiej na Szczytnik, gdzie oprócz ćwiczeń śpiewu, dykcji i emisji głosu zwiedza się i poznaje walory krajoznawcze i turystyczne.
W chwili obecnej zespół liczy 12 osób. Kierownik Muzyczny Marian Kukowski, a Kierownikiem Zespołu jest Helena Kukowska.