«

»

Link

 

Historia

Działająca obecnie orkiestra_his1, została założona 04 października 1994r. z inicjatywy Pana Michała Rugowskiego, nieżyjącego komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipce przy dużym wsparciu Wójta Gminy Lipka Pana Wojciecha Kurdzieko. Orkiestra Dęta działała przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipce. Kierownictwo nad Orkiestrą objął Pan Marian Kukowski. Pierwszy nabór młodych adeptów odbył się w szkołach podstawowych gminy Lipka, Batorowie i Lipce. Początkowo Orkiestra liczyła od 15 do 19 instrumentalistów. Grano na starych, pamiętających lata 50-te instrumentach przejętych po Orkiestrze Dętej ze Scholastykowa. Młodzi adepci gry na instrumentach dętych rozpoczęli próby w październiku 1994r., by już w lutym ’95r. dać pierwszy publiczny koncert w Debrznie. Koncert Orkiestry został przyjęty bardzo dobrze przez miejscową publiczność, dzięki temu wzrosła mobilizacja i zaangażowanie członków zespołu do wytężonej pracy, prób oraz kolejnych występów przed publicznością.
Koncerty Orkiestry, towarzyszyły niemal wszystkim uroczystościom gminnym. Szybko powiększał się repertuar utworów granych na wielu koncertach, w okolicznych miejscowościach naszej gminy oraz sąsiadów przyległych powiatów.
Od początku istnienia, Młodzieżowa Orkiestra Dęta jest zrzeszona w Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Oddziale Nadnoteckim w Pile. W orkiestrze jest bardzo duża rotacja muzyków powodowana odchodzeniem młodzieży do szkół wyższych, bądź podejmowaniem przez nich pracy poza miejscem zamieszkania. Warto podkreślić, że trzech muzyków systematycznie gra w naszej Orkiestrze od 10 lat. są nimi: Maciej Wiśniewski, Dariusz Hajzer i Tomasz Jagusz.
Wspólne muzykowanie jest pasją młodych ludzi. W każdy koncert wkładają wiele serca, a każdy występ jest wielkim przeżyciem artystycznym dla każdego muzyka.
Orkiestra w okresie 15 lat działalności zdobyła wiele wyróżnień, dyplomów uznania, a także pozytywnej oceny władz samorządowych oraz lokalnego społeczeństwa. Powyższe zobowiązują do starań o utrzymanie wysokiej formy. Młodzieżowa Orkiestra Dęta nadal uświetnia swoją obecnością wszystkie uroczystości państwowe, rocznicowe a także kościelne w gminie Lipka, w powiecie złotowskim oraz wielu uroczystościach w przyległych powiatach a także koncertowała: w Warszawie, Poznaniu, Zakopanem, Krakowie, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Koronowie, Chojnicach, Sępólnie, Pile, Chodzieży, Osieku, Szamocinie, Ujściu,.
W ciągu 15 lat istnienia Orkiestra zagrała 600 różnych koncertów podczas uroczystości, ale również koncertów w szkołach, na imprezach strażackich, koncertów estradowych w Domach Kultury.
orkiestra_hisMłodzieżowa Orkiestra Dęta czterokrotnie wyjeżdżała na kilkudniowy przegląd Orkiestr Dętych do Niemiec, uczestnicząc w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Rastede, zajmując w swoich kategoriach II i III miejsce. Przez 12 lat Młodzieżowa Orkiestra Dęta działała przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipce. Jej siedzibą był Dom Strażaka a opiekunem finansowym; Urząd Gminy w Lipce. W 2007 roku, Młodzieżowa Orkiestra Dęta na mocy porozumienia zmieniła siedzibę oraz sposób finansowania, przechodząc do Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce. Dużym wsparciem dla zespołu okazały się dobre warunki lokalowe, zakup nowych instrumentów muzycznych a także systematyczna dotacja Rady Gminy Lipka na działalność bieżącą zespołu.
Od 13 lat orkiestra współpracuje z Orkiestrą z Kamienia Krajeńskiego oraz 10 lat z Orkiestrą z Zakrzewa. Na ważne i duże imprezy Orkiestry te integrują się w jedną 40 osobową grupę. W 2009 roku Naszą Orkiestrę zasilili muzycy z byłej Orkiestry Dętej z Sępólna Krajeńskiego, która uległa rozwiązaniu, tym samym młodzież zasiliła szeregi Lipkowskiej Orkiestry, nad którą kierownictwo nadal sprawuje Kapelmistrz Marian Kukowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.